International Amadeus Piano Competition Lazise April 2024

Na severe Talianska, neďaleko od Verony sa nachádza historicke mestečko Lazise. A práve tu sa v Apríli konala medzinárodná klavírna súťaž Amadeus - doslova na brehoch jazera Lago di Garda v krásnej historickej budove zo 14-tého storočia –Dogana Veneta. Medzinárodná porota bola zložená z uznávaných klaviristov z Talianska (Alberto Nose a Roberto Plano), Poľska (Anna Maria Stanczyk), Ruska (Konstantin Bogino) a Číny (Xin Wang). 

Súťaže sa zúčastnilo 85 mladých klavíristov vo veku od 5 – 27 rokov, zo 16 krajín sveta: Slovensko, Fínsko, Nemecko, Slovinsko, Estonsko, Taliansko, Hong Kong, Bielorusko, Poľsko, Čína, Japonsko, Chorvátsko, Maďarsko, Taiwan, Švajčiarsko a Ukrajina. Slovensko reprezentovali sestry Chmúrové zo ZuŠ Ferka Špániho Vlčince, Žilina, ktoré študujú klavír aj na Žilinskom Konzervatóriu ako mimoriadne nadané žiačky.

Mária (9r.) získala 1. miesto s počtom bodov 97.

Repertoár:  D. Scarlatti: Sonata K.341 A minor

P.I.Tchaikovski: April, from The seasons op. 37a

F. Chopin: Preludes op.28 nuber 6 and 14

Ďalšia zo sestier Anna (11r.) obsadila v tretej kategórií druhé miesto s 94 bodmi. Od prvého miesta ju delil len jeden bod.

Repertoár: D. Scarlatti: Sonata K. 224 in D Major

P.I.Tchaikovski: May, from The seasons op. 37a

F. Liszt: Etude de concert - Gnomenreigen

Annu pripravuje pán učiteľ Michael Berki Mgr. art., ArtD. A Mária študuje pod vedením pána učiteľa Petra Pláňavského Mgr. art. 

 

Vystúpenie dievčat si môžte pozrieť na youtube ak zadáte Sestry Chmurove do vyhladávania alebo priamo na linke:

https://youtu.be/PmG_wznXRLc

 

Realizované s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky